Jaką uprząż do wspinaczki wybrać na początek?

Zarówno w dużych miastach, jak i na prowincjach, powstaje coraz więcej ścianek wspinaczkowych, na których młodzi adepci wspinaczki mogą szlifować swoje umiejętności. Wspinaczka popularna była w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, na tamten okres przypada wiele sukcesów Polaków w tej dziedzinie. Obecnie wspinaczka przeżywa renesans i wielu młodych ludzi się nią interesuje. Aby mogła być uprawiana bezpiecznie, niezbędna będzie odpowiednia uprząż wspinaczkowa.

uprząż wspinaczkowa

Uprząż pełna

Uprząż pełna jest stosunkowo rzadko stosowana. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza dla małych dzieci, które potrzebują większego zabezpieczenia niż zwykła uprząż biodrowa. Pełna uprząż sprawdzi się także w trudnych zimowych warunkach. W pozostałych sytuacjach zupełnie wystarczająca okaże się uprząż biodrowa.

Uprząż biodrowa

Ten rodzaj uprzęży wybierany jest znacznie częściej. Jest ona dużo lżejsza niż pełna uprząż do wspinaczki. Rodzaj uprzęży to jedno, drugie z kolei to materiał z jakiego została wykonana. Ze względów bezpieczeństwa powinien być on bardzo wytrzymały. Z kolei, biorąc pod uwagę komfort wspinacza, dobrze jeżeli materiał zastosowany przy produkcji uprzęży będzie oddychający. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas kilkugodzinnych wspinaczek odbywających się latem przy bardzo wysokich temperaturach. Uprzęże wspinaczkowe różnią się między sobą, zwłaszcza ceną. Osoby początkujące mogą wypożyczyć sprzęt lub postawić na ten z drugiej ręki.

Dodaj komentarz