Jak się ubrać w góry?

Nie chcąc stać się bohaterem tabloidów plotkarskich i najczęściej klikanym odnośnikiem na stronach społecznościowych, należałoby bardzo szczególnie uważać na to, w co się ubierać na górskich szlakach.
Sportowe obuwie, minispódniczki, szpilki lub kozaczki, są typowymi przykładami bardzo źle dobranej górskiej garderoby i niezwykle popularnymi zdjęciami w internecie.

spodnie trekkingowe

Dobry strój to podstawa

Góry to nie plac zabaw, dlatego trzeba do nich podchodzić poważnie. Kluczem jest bezpieczeństwo i umiejętność przewidywania. A o tą ostatnią cechę jest bardzo ciężko, ponieważ góry pomimo, że nie zmieniają się od setek tysięcy lat, są środowiskiem bardzo dynamicznym. Pogoda potrafi diametralnie zmienić się zaledwie w kilka godzin, co dla turystów stwarza konieczność odpowiedniego ubierania się.
Ubranie w góry powinno być przede wszystkim wygodne i ciepłe. Na górę nada się modna bluza, a na dół spodnie trekkingowe. Nie można zapominać oczywiście o zapasowej kurtce przeciwdeszczowej i przynajmniej jednej podkoszulce na zmianę, w przypadku zapocenia tej noszonej na ciele.
Bardzo ważne w tym stroju jest wybranie odpowiednich spodni trekkingowych. Dobrze jest posiadać takie, które są nie tylko wygodne ale i cieple. Często można spotkać modele z wpinanym dodatkowym ocieplaczem, co w przypadku nagłego ochłodzenia może nie uratuje życia, ale z pewnością bardzo uprzyjemni dalsze pokonywanie kilometrów i zmierzanie w stronę schroniska górskiego na nocleg.

Dodaj komentarz