Kolarze dzieleni są na trzy główne grupy. Pierwsza to rowerzyści rekreacyjni, czyli tacy, którzy lubią sobie w weekend pojeździć parę kilometrów, lub traktują rower jako środek lokomocji. Druga grupa to miłośnicy kolarstwa szosowego w bardziej lub mniej wyczynowym wydaniu. Trzecia grupa to kolarze górscy, również bardziej lub mniej zaawansowani. Jeśli ktoś chce zacząć przygodę z ostatnim rodzajem kolarstwa, to potrzebuje roweru górskiego.
Rower górski – czy występuje tylko jeden rodzaj?
W dziedzinie rowerów obecnie jest już spory zamęt, a szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają się z tym materiałem zapoznawać. Warto powiedzieć, że rowerów górskich możemy wyróżnić kilka typów, które mają dodatkowo podtypy. Pierwsza i najbardziej popularna grupa (przynajmniej kiedyś) to tak zwane górale. Fachowo nazywane rowerami górskimi ATB. Mają one wiele cech rowerów typowo górskich, ale nie mają amortyzatora, średniej szerokości opony i raczej nadają się w dość łatwy offroadowy teren. Dalej mamy rowery crossowe, które nie są co prawda górskie, ale bardziej górskie niż ATB. Ostatnia grupa to faktycznie rasowe rowery MTB.
Rower MTB – po czym poznać?
Rower MTB może być bardzo podobny do roweru crossowego, jednak ma amortyzowany widelec o dużym skoku (więcej niż 12 mm) i jest on ustawiony pod bardziej ostrym kątem. Dodatkowo ma możliwość zamontowania opon o dużej szerokości, zazwyczaj ma hamulce tarczowe. Rower MTB dodatkowo może występować w dwóch podtypach, czyli z pełnym zawieszeniem (mamy dwa amortyzatory przedni i tylni) oraz jako hardtail, czyli tylko z przednim amortyzatorem.
Dobry rower MTB pozwoli na eksplorację trudnego terenu, niekoniecznie górskiego, ale na pewno niedostępnego dla osób, które jeżdżą na innych rodzajach rowerów, niż pełnokrwiste górskie MTB.