Akcesoria rowerowe poprawiające bezpieczeństwo

Każdy rowerzysta doskonale wie, że choć rower oferuje naprawdę rewelacyjną zabawę i możliwość zwiedzania sporej części swojej okolicy, to jednak jest to również maszyna, której używaniu towarzyszy naprawdę ogromne niebezpieczeństwo. Powoduje to, że zalecane jest używanie podczas jazdy kilku przydatnych dodatków i akcesoriów związanych z bezpieczeństwem. O czym konkretnie mowa?

Dlaczego jazda na rowerze może być niebezpieczna?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie są popularne akcesoria rowerowe, które pozwalają jeździć  bezpiecznie na rowerze, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu tak naprawdę jazda na tym pojeździe bywa niebezpieczna. Co jest tego źródłem?

Najoczywistszym rozwiązaniem tego pytania jest oczywiście fakt, że jeżdżąc na rowerze, włączamy się do bardzo zróżnicowanego ruchu drogowego. Oprócz nas obecne są w nim samochody, piesi, a ostatnio również hulajnogi elektryczne, czy też elektryczne deskorolki. Taki tygiel najróżniejszych osób powoduje, że prędzej czy później musi dojść pomiędzy nimi do zderzeń i wypadków. A jak wiadomo, rower łączy w sobie dwie najgorsze cechy pojazdu pod względem bezpieczeństwa, czyli jest szybki, a jednocześnie bardzo delikatny. Z tego też powodu w razie wypadku to właśnie rowerzysta ponosi największe obrażenia.

Odpowiednia widoczność na rowerze

Jeśli przegląda się popularne akcesoria rowerowe tego typu: https://sprint-rowery.pl/akcesoria-rowerowe, które mogą być wykorzystywane do zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na rowerze, przede wszystkim warto wymienić tu dobre oświetlenie. Dzięki temu, że na rowerze znajdą się dobrej jakości lampki, staniemy się dla wszystkich lepiej widoczni ze znacznie większej odległości, co powinno pomóc uniknąć większości przykrych zdarzeń drogowych.

Jak kupić takie lampki? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że powinien to być zestaw dwóch światełek, umieszczanych z przodu oraz z tyłu roweru. Szczególnie mocno poleca się te, które zamiast żarówek, posiadają w sobie diody LED, ponieważ nie tylko są one mocniejsze, lecz również bateria, z której korzystają, wolniej się wyczerpuje.

Zabezpieczenie ciała w trakcie wypadku

Niestety często zdarza się tak, że nawet pomimo najszczerszych chęci i najlepszego oświetlenia, a nawet wykorzystania odblasków rowerowych, tak czy inaczej dojdzie do wypadku i zderzenia z samochodem, czy też z pieszym. W takim wypadku oznaczać to może nawet śmiertelne zagrożenie dla rowerzysty, ponieważ ten, gdy upada, najczęściej uderza głową o twardą nawierzchnię w postaci asfaltu lub chodnika. Rzecz jasna wiąże się to z ogromnym ryzykiem poniesienia śmierci.

Z tego też powodu, gdy wsiada się na rower i wyrusza na wycieczkę, trzeba być przygotowanym na taką ewentualność i posiadać właściwe zabezpieczenie głowy. Jak to zrobić? Rzecz jasna trzeba mieć na niej dobrze dobrany kask. Jest to element, który przejmie większość energii podczas uderzenia głową o asfalt i dzięki temu nie dojdzie do poważniejszych obrażeń. Ważne jest jednak to, aby był to kask dobrej jakości oraz odpowiednio dobrany pod kątem swojego rozmiaru. Warto również zadbać o jego dobre i stabilne mocowanie do głowy.