Rowery szosowe to bez wątpienia najszybsze z dostępnych na rynku rodzajów bicykli. Popularne „kolarki” to nic innego jak rowery wykorzystywane w trasach dalekobieżnych. Charakteryzują się przede wszystkim aerodynamiczną konstrukcją. Jest ona wywołana przede wszystkim odpowiednio dobranymi komponentami. Możemy tutaj wymienić kolejno: lekką ramę roweru charakteryzującą się małą masą oraz wąski przekrój kół o stosunkowo dużej dużej średnicy. Warto dodać, że rowery te posiadają z reguły większą ilość przekładni niż zwykłe rowery, aby rowerzysta miał większe pole do manewru np. podczas pokonywania wzniesień.
Z czego buduje się rowery szosowe?
W przeszłości głównym materiałem konstrukcyjnym były stopy aluminium i stali. Współczesność przyniosła jednak nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które dobitnie odbija się na masie całkowitej rowerów szosowych. Mowa oczywiście o karbonie, który jest wykorzystywany do produkcji poszczególnych elementów roweru, a nierzadko również całych ram (dotyczy to jednak rowerów typu szosowego przeznaczonych na tory kolarskie). Materiał ten jest ultralekki, ale również bardzo podatny na uszkodzenia. W praktyce jednak, na GoRide znajdziemy ogromną ilość rowerów szosowych wyprodukowanych w oparciu o komponenty w całości, bądź częściowo wykonane z ultralekkiego karbonu.
Wyposażenie rowerów szosowych
Rowery szosowe muszą być wyposażone przede wszystkim w mocne hamulce i wysokiej jakości przerzutki. To one – tuż po kołach i ramie – stanowią o ich długodystansowej funkcjonalności na rowerowych drogach.