Co trzeba wiedzieć, aby kupić dobry licznik rowerowy?

Rynek akcesoriów rowerowych bogaty jest w różnego rodzaju dodatki. Jedne są bardziej potrzebne, a jeszcze inne są tylko zabawkami. Z pewnością wartym uwagi dodatkiem jest licznik rowerowy, który pozwala na monitorowanie podstawowych parametrów podczas jazdy na rowerze. Problem tylko w tym, że niewielu rowerzystów wie, czym się taki licznik powinien charakteryzować. Jak wybrać licznik rowerowy, aby możliwe było efektywne i praktyczne jego wykorzystywanie na co dzień?

Podstawowe funkcje licznika rowerowego

Jeśli chce się kupić dobry licznik rowerowy od znanych marek (znajdziesz je na przykład w Sprint-Rowery.pl), jego wybieranie warto rozpocząć od spraw zupełnie najprostszych i dla wielu osób najoczywistszy. Warto sobie jednak wszystkie te podstawowe parametry przypomnieć, ponieważ łatwo można coś przegapić, co później okaże się sprawą bardzo ważną. Na jakie zatem podstawowe parametry licznika rowerowego powinno się zwracać uwagę podczas jego wybierania w  sklepie?

Nawet najtańszy i zupełnie najprostszy licznik powinien być w stanie prezentować aktualną prędkość, z którą porusza się dany rower. Jest to funkcja zupełnie podstawowa, bez której żaden licznik nie może się obyć.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby licznik pokazywał przejechany dystans, a także czas całej wycieczki. Co więcej, powinien być również w stanie pokazać dystans całkowity, jaki się przejechało rowerem np. w ciągu roku, czy też miesiąca. Na koniec podstawowych parametrów wspomnieć trzeba także o tym, że licznik powinien mieć zegarek, automatyczne włączenie i wyłączenie w zależności czy się jedzie, czy stoi, a także, aby miał on wodoodporną obudowę, co uchroni sprzęt przed działaniem wilgoci.

Zaawansowane funkcje licznika rowerowego

Dla wielu osób licznik rowerowy to nie tylko prosta zabawka, lecz także całkiem zaawansowany sprzęt treningowy, który pozwala w lepszy i efektywniejszy sposób przeprowadzać jazdy poprawiające kondycję i np. przygotowujące do zawodów. W takim wypadku podstawowe funkcje licznika zwyczajnie się nie sprawdzają i potrzebny jest sprzęt nieco bardziej zaawansowany. Jakie zatem powinien mieć on funkcje i możliwości?

W przypadku takiego bardziej zaawansowanego licznika istotne jest to, aby był on w stanie analizować i mierzyć np. średnią prędkość pokonanego odcinka, a także, aby odliczał dystans czy też monitorował maksymalną prędkość.

To jednak nie wszystko, ponieważ dobry licznik, który wykorzystywany będzie do celów treningowych, powinien mieć także wbudowany w siebie pulsometr, tak aby rowerzysta był w stanie stale monitorować swoje zmęczenie. Co więcej, licznik powinien być w stanie mierzyć kadencję, czyli ilość obrotów na minutę, a także moc, jaką generuje pedałowanie.

Bardzo dobrym pomysłem jest kupienie takiego licznika, który będzie w stanie łączyć się z innymi urządzeniami. Nie tylko tymi monitorującymi stan organizmu, lecz także po prostu ze zwykłym telefonem. Pozwoli to zapisywać na nim w odpowiedniej aplikacji wszystkie parametry jazdy, co po ich przeanalizowaniu pozwoli usprawnić trening i wyciągnąć z niego jeszcze więcej korzyści w celu poprawy kondycji  możliwości siłowych organizmu.