Nie zapominaj o dobrych skarpetkach na rower!

Źle dobrany strój sportowy może szybko się zemścić. Dotyczy to zwłaszcza tych części ubioru, które znajdują się blisko ciała. Rowerzyści szczególną wagę przywiązują do wyboru spodenek, ale warto też pamiętać o odpowiednich skarpetkach. Ten często niedoceniany element ubioru ma duży wpływ na komfort jazdy. Tylko jak wybrać skarpetki kolarskie by nie zawiodły podczas treningu lub wycieczki?

Dlaczego dobrze dobrane skarpetki są takie ważne?

Jeśli ktoś nie obraca się zbyt blisko rowerowego świata to może nawet nie zdawać sobie sprawy jak ważnym elementem stroju są skarpetki do jazdy kolarskiej. Dobrze dobrane skarpety mogą poprawiać komfort jazdy i chronić przed otarciami. To jednak nie wszystko, są pewne niepisane zasady, których trzymają się klarze.

Skarpety kolarskie powinny być odpowiednio wysokie i nie chodzi tu tylko o odpowiednią ochronę łydki. Niskie skarpety, podobnie jak te czarne są po prostu w złym tonie. Zgodnie z zasadami dobrego stylu stosowanymi przez kolarzy skarpetki powinny być albo białe albo spójne z kolorem (ale i odcieniem) stroju. Dla odważnych dopuszczalne są też skarpetki w bardzo kontrastowych kolorach.

Jakie skarpetki kolarskie oferują sklepy?

W sklepach ze specjalistyczna odzieżą sportową znajdziemy duży wybór skarpetek kolarskich. Większość z nich wykonana jest z tak zwanych tkanin technicznych, które dobrze odprowadzają wilgoć a jednocześnie zapewniają odpowiedni komfort techniczny. Wyjątkiem są zimowe skarpety, które wykonywane są też często z wełny, najczęściej z wełny merino.

Pomimo, że zasady stylu wśród kolarzy zalecają stosowanie wysokich skarpet, sklepy oferują modele o różnej wysokości. Dostępna jest też bogata kolorystyka. Bez problemu można dostać też czarne skarpetki, które kolarze może uznają za mało stylowe, ale doskonale sprawdzają się podczas jazdy na rowerach typu MTB.

Warto też zainteresować się skarpetkami kolarskimi posiadającymi dodatkowe funkcjonalności. Szczególne warte uwagi są te, które posiadają wstawki kompresyjne, zwłaszcza na wysokości kostki. Takie skarpety dodatkowo chronią przed urazami i opóźniają pojawienie się uczucia zmęczenia. Kiepskim rozwiązaniem są jednak typowo kompresyjne modele, bo zwykle jest w nich za gorąco.

Na co zwracać uwagę przy wyborze skarpetek kolarskich

Dobre skarpetki kolarskie to nie tylko stylowy element stroju, to też ważny element odpowiadający za komfort jazdy. Ważne jest też by zapewniały odpowiednie odprowadzenie wilgoci i komfort termiczny Dlatego kupując skarpetki warto zwracać uwagę na to, do jakich warunków pogodowych są przeznaczone.

Bardzo ważnym elementem skarpetek kolarskich jest ściągacz. Powinien być dość mocny, by podczas jazdy skarpetki pozostawały na miejscu, ale niezbyt mocny by nie utrudniać krążenia krwi. Warto też wybierać modele z wzmocnieniem na palcach i piętach, takie skarpetki są bardziej trwałe i posłużą dłużej. Na dłuższe eskapady rowerowe warto wybrać skarpetki rowerowe ze wstawkami kompresyjnymi na kostce. Dzięki temu łatwiej uchronić nogę przed urazami, a i zmęczenie zacznie dokuczać później.