Wybieramy oświetlenie rowerowe

Gdy spojrzy się na przeciętny rower, da się bez trudu zauważyć, że wyposażony jest on w ogromną liczbę różnego rodzaju dodatków. Mowa tu jest np. o dzwonku rowerowym, który jest w stanie ostrzegać innych uczestników ruch drogowego, lub też o liczniku rowerowym, który może wskazywać aktualną prędkość. Nie da się jednak ukryć, że bardzo ważnym elementem jest różnego rodzaju rowerowe oświetlenie tego typu – https://sprint-rowery.pl/oswietlenie-rowerowe. Dlaczego jest to tak ważne, a także jak się powinno wybierać elementy z jego zakresu?

Dlaczego trzeba mieć odpowiednie oświetlenie rowerowe?

Zanim przejdzie się do tego, jak wybrać odpowiedniego rodzaju lampki rowerowe czy też inne elementy w zakresie oświetlenia, trzeba się najpierw dowiedzieć, dlaczego ten właśnie zakres wyposażenia roweru jest tak ważny. Na co więc wpływa oświetlenie rowerowe?

Jak się okazuje, pełnić ono może dwie funkcje. Przede wszystkim może oświetlać drogę przed rowerzystą, jeśli jedzie on po zmroku. Po drugie i co ciekawe najważniejsze, kluczowe jest w tym wypadku to, że oświetlenie rowerowe sprawia, że rowerzysta staje się widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki temu nie tylko inni rowerzyści, lecz przede wszystkim piesi i kierowcy samochodów, mogą dostrzec rower i uniknąć z nim zderzenia.

Jak wybrać oświetlenie rowerowe?

Jaki jest najważniejszy element wyposażenia roweru w zakresie jego poprawnego oświetlenia? Jak można się domyślić, chodzi tu oczywiście o to, aby rower posiadał odpowiednie lampki rowerowe. Jak się je powinno wybierać?

Lampki rowerowe najlepiej kupować w zestawie, w którym znajdować się powinna lampka przednia cechująca się światłem białym, oraz lampka tylna świecąca na czerwono. Co bardzo ważne, lampka tylna powinna być wyposażona w dodatkowe funkcje święcenia przerywanego, dzięki czemu rowerzysta będzie jeszcze bardziej widoczny.

Na co powinno się zwracać uwagę, wybierając takie lampki? Przede wszystkim postawić tu trzeba na ich odpowiednią moc, aby generowane światło było dobrze widoczne. Warto również w przypadku lampki przedniej wybrać model o dużym kącie świecenia, dzięki czemu lampka będzie obejmowała większy fragment drogi, co wpłynie na komfort jazdy. Bardzo ważną sprawą jest także to, aby lampki wyposażone były w odpowiednie źródło zasilana. W tym wypadku poleca się zwykłe baterie, ponieważ cechują się one dość długim czasem pracy, a jednocześnie łatwo i szybko się je wymienia na nowe. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak jednak można się łatwo domyślić, lampki rowerowe nie muszą stanowić jedynego elementu wyposażenia roweru w zakresie oświetlenia. Na rynku dostępne są również inne bardzo ciekawe pomysły, jak zwiększyć widoczność rowerzysty. Co więc można w tym wypadku wykorzystać?

Bardzo polecane są np. różnego rodzaju odblaski, które będą odbijały światła latarni lub też nadjeżdżających samochodów, dodatkowo poprawiając widoczność rowerzysty. Takie odblaski najlepiej zamontować na kołach, dzięki czemu będą one doskonale wpływały na widoczność. Można je również zamocować na pedałach lub też na przodzie roweru.