Bidon rowerowy – jak wybrać?

Bidony to ergonomiczne pojemniki na napoje. W sklepach najczęściej można spotkać je formie bardzo zbliżonej do butelki z wodą, ale istnieją także inne modele. Co ciekawe, wyróżnia się wiele rodzajów, które różnią się pomiędzy sobą wieloma kryteriami. Chodzi tu chociażby o cenę, wygląd czy różne parametry techniczne. Z tego artykułu będzie można dowiedzieć się, jak wybrać bidon rowerowy. 

Rodzaje bidonów

Jeden z bardziej znanych rodzajów to bidon wykonany z tworzywa sztucznego. Ogromną zaletą w tym przypadku jest wysoka wytrzymałość oraz niska cena. Warto podkreślić, że charakteryzuje się on także małą wagą oraz komfortem w użytkowaniu.  

Zupełnie innym rozwiązaniem jest rowerowy bidon aluminiowy, dostępny powszechnie w naprawdę wielu rozmiarach i kolorach. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę, że aluminium to bardzo szkodliwy surowiec dla organizmu człowieka. Ponadto, taki bidon ma krótką żywotność i dosyć szybko się niszczy.

Bardzo ciekawą opcją wydaje się być jednak bidon metalowy. Jest on przede wszystkim wygodny w użyciu, a także w pełni bezpieczny dla zdrowia każdego człowieka. Co więcej, stal nierdzewna charakteryzuje się dużą wytrzymałością i solidnością, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność takiego produktu. Niestety w tym przypadku cena jest proporcjonalna do jakości. Wskutek tego za bidony tego rodzaju trzeba zapłacić naprawdę dużo pieniędzy. Co ciekawe, tego typu sprzęt może być także dosyć ciężki w codziennym użytkowaniu. Wynika to oczywiście z faktu zastosowania stali nierdzewnej. 

Pozostałe parametry

Przy wyborze bidonu należy oczywiście skupić się nie tylko na materiale, z którego został on wykonany, ale także warto zwrócić uwagę na pozostałe parametry. Chodzi tu chociażby o pojemność takiego przedmiotu, która powinna być dopasowana przede wszystkim do własnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bidonów o małej pojemności, trzeba niestety dbać o częste ich uzupełnianie, co nie do końca jest praktycznym rozwiązaniem. 

Wytrzymałość takiego sprzętu to także istotny aspekt. Tak naprawdę każdy bidon powinien być odporny na różne czynniki atmosferyczne i niekontrolowane uderzenia. Właśnie dlatego tak ogromną rolę odgrywa materiał i surowce, z których został wykonany. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto także pamiętać o zamykaniu. Czym skuteczniej jest ono zabezpieczone, tym zdecydowanie lepiej dla danego użytkownika. 

Istotną rolę odgrywa także samo mocowanie na rowerze. Powinno być ono solidne i wytrzymałe. Każdy kolarz musi mieć łatwy dostęp do bidonu, aby w każdej chwili bez problemu mógł po niego sięgnąć. 

Na samym końcu warto zwrócić uwagę także na sam design. Jest to oczywiście kwestia w dużej mierze zależna od indywidualnych upodobań, jednak dobrze byłoby, aby taki sprzęt doskonale wkomponowywał się w styl całego roweru i pozostałych dodatków. W ten sposób właściciel z pewnością zyska ogromną radość i satysfakcję z prezentacji całego sprzętu. Wygląd to istotna kwestia – podobnie jak właśnie wcześniej wspomniane praktyczne zastosowanie.