
Rower górski, znany również pod nazwą MTB (Mountain Terrain Bike), to najbardziej uniwersalny rodzaj roweru, który doskonale sprawdzi się nie tylko podczas jazdy po górach, ale też po szutrowych drogach oraz szosach. Można pokusić się o stwierdzenie, że rower górski nadaje się do jeżdżenia po każdym rodzaju nawierzchni.
Rower górski – jakie rodzaje rowerów są na dostępne na rynku?
Rowery górskie można podzielić m.in. poprzez różnice w amortyzacji. Przyjmując amortyzację jako kryterium podziału, można wyróżnić rower górski:
- sztywny – bez amortyzacji (np. trialowy lub cyklotrialowy),
- hardtail – z przednią amortyzacją,
- softail – z częściową tylną amortyzacją,
- full-suspension – mający pełną amortyzację
Profesjonalne rowery MTB są przeznaczone do sportów wyczynowych, takich jak jazda z przeszkodami lub zjazdy. Istnieją również rowery górskie amatorskie oraz turystyczne. Większość rowerów górskich bez problemu poradzi sobie na leśnych ścieżkach i pagórkowatych terenach. Modele MTB świetnie się sprawdzą jako sprzęt służący do uprawiania aktywnej turystyki.

Cechy wyróżniające MTB
Najważniejszymi cechami, wyróżniającymi rower górski są:
- wytrzymała konstrukcja,
- mniejszy rozmiar ramy,
- amortyzowany widelec,
- odpowiednie opony,
- ciężar
Warto mieć na uwadze, że nie każdy rower górski nadaje się do wjeżdżania nim na górskie szczyty lub też zjeżdżanie po stromych zboczach. Osoby, które chcą trenować downhill lub XC powinny wyposażyć się nie tylko w odpowiedni rower, ale też w sprzęt, który będzie poprawiał ich bezpieczeństwo. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dobry kask rowerowy to absolutna podstawa, na której nie należy oszczędzać. Nawet nie chcąc jeździć wyczynowo, tylko bardziej cieszyć się aktywnie spędzanym czasem, warto zainwestować w profesjonalny osprzęt, który pozytywnie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy.