Wybieramy buty trekkingowe

Wybór pierwszych butów trekkingowych nie należy do sprawy prostej. Każda osoba, która chciałaby rozpocząć przygodę z górskimi wędrówkami, prędzej czy później stanie przed tym dylematem. Oczywiście w Internecie mamy bardzo dużo różnego rodzaju poradników, jednak nie wszystkie one muszą być koniecznie merytoryczne. Powiemy sobie zatem, na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę, kiedy wybieramy nasze pierwsze górskie buty. Skupimy się tutaj na butach trekkingowych męskich.

Wybór butów w zależności od pory roku

Na rynku mamy bardzo dużo dobrych i renomowanych firm, które produkują różnego rodzaju buty trekkingowe męskie, ale nie będziemy się oczywiście skupiać tutaj na wyborze konkretnej marki. Przede wszystkim trzeba na przykład zwrócić uwagę na to, na jakie warunki będziemy potrzebować butów trekkingowych.

Już na samym początku warto wspomnieć, że odradza się kupowania butów tak zwanych całorocznych. Większość renomowanych marek nie ma nawet w swojej ofercie tego typu butów. Wynika to z bardzo prostego powodu. Buty całoroczne są swego rodzaju kompromisem i nigdy nie będą one tak wygodne, jak mogłyby być latem lub zimą buty dedykowane. Zimą będą po prostu zbyt letnie, natomiast latem będzie nam zbyt ciepło. Dodatkowo warto podkreślić, że oczywiście można stosować różnego rodzaju zabiegi, czyli na przykład zimą założyć grubszą skarpetę, jednak wiąże się to między innymi z tym, że kiedy wybieramy buty na przykład do grubszej skarpety lub latem do cieńszej, to może się zatem okazać, że jeżeli kupimy buty w zimie, to latem będą one nieco za luźne, natomiast w odwrotnej sytuacji, zimą będą za ciasne, jeżeli będziemy chcieli założyć grubszą ocieplającą naszą stopę skarpetę.

Jaki powinniśmy założyć sobie budżet, wybierając buty trekkingowe męskie?

Drugą sprawą, o której warto pomówić, jest budżet, jaki powinniśmy sobie odłożyć na zakup takich butów. Oczywiście będzie on zależny od tego, jak intensywnie chcemy buty użytkować oraz w jakich warunkach. Za tym też oczywiście pójdzie szeroko pojęta jakość butów i ich wytrzymałość oraz wszechstronność. Przede wszystkim powinniśmy sobie powiedzieć, że rozstrzał cenowy jeżeli chodzi o buty turystyczne, jest naprawdę duży. Możemy kupić w miarę porządne buty turystyczne od 250 zł do nawet 1000 zł za parę. Oczywiście jeżeli chcemy po prostu pochodzić sobie po górach, a nie będą to góry wysokie, to nie ma sensu kupować butów, do których na przykład będziemy mogli sobie doczepić raki koszykowe bądź półautomatyczne. Jeśli jednak mamy w planach chodzenie na przykład zimą po Tatrach, to już takie buty trzeba sobie kupić, najlepiej na www.polarsport.pl